image

اسامی داوران دعوت شده به کلاس توجیهی فوتبال ساحلی بانوان که در شهریور ماه سال جاری برگزار می شود، از سوی کمیته فوتبال ساحلی اعلام شد.

 به گزارش سایت رسمی فدراسیون، مریم عبدالملکی و مهرنوش عجمی از همدان،لیلا غنی دل از آذربایجان غربی،نسترن صادقی و نسیم محمد طاهری از کرمانشاه،مرضیه صالحی و بنفشه داوری از یزد،لیلا خویی و مریم تمدنی از مازندران،مهناز علیزاده از اردبیل، سمیه غفاری از گلستان،عاطفه مرادی از سمنان،آزاده یگانه  و سمیه حیدری از گیلان،شیرین ابراهیمی و عارفه مرادی از تهران، بنفشه شهیدی از قزوین،فتانه اسد سنگابی از فارس،اعظم حسینی از اصفهان،عاطفه رضایی از کرمان،مرضیه اسماعیل زاده ازکرج و نرگس رضایی از قم نفراتی هستند که درکلاس توجیهی فوتبال ساحلی بانوان از تاریخ 17 شهریور ماه به مدت دو روز حضور خواهند داشت.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

داورانی که در این سالها کارنامه موفقی نداشتند از لیگ حذف و به رده های پایین تر تنزل پیدا می کنند، ما تحت تاثیر اسم ها قرار نمی گیریم و این طور نیست که داوری سالها در لیگ برتر حضور دشته باشد امسال هم حتما از او استفاده کنیم، داوری که اشتباهات مکر و تاثیر گذار داشته است در لیگ برتر قضاوت نخواهد کرد، با کسی تعارف نداریم و با کسی هم دشمن نیستیم. »

گفت و گویی با حسین عسگری، نایب رییس کمیته داوران فدراسیون فوتبال و مدرس دوره داوری در حاشیه دوره آموزشی در همدان انجام شده است که در آن به نکات مهمی در خصوص داوری اشاره شده که با هم می خوانیم.

**در خصوص چگونگی برگزاری کلاس بگویید؟

کلاس تربیت مدرسان داوری با توجه به نیاز کشور و استان هایی که در طرح چشم انداز فوتبال آسیا قرار دارند برگزار شداستان هایی که جزء طرح آسیا ویژن هستند در جهت رشد و توسعه فوتبال در همه مراحل فعالیت میکنند، ما ۱۲ استان را داریم که در طرح آسیا ویزن هستند که ۳ استان همدان، فارس و اصفهان در اجرای این طرح پیشرو بوده و با پیشرفت های قابل توجه در این دوره مدرسی داوری شرکت دارند.

 

**در خصوص رویکرد کمیته داوران در حمایت از داوران جوانی که مورد تایید هستند و استفاده از آنها در مسابقات لیگ برتر چه برنامه ای دارید؟

حتما از داوران جوان استقبال می کنیم.ما در اولین قدم شروع کار داوران جوانی که سابقه حضور در لیگ های کشور دسته یک و دو را دارند شناسایی کرده برای بازی های آنها ناظر ویژه گذاشتیم و اگر اینها به خودباوری و تجربه لازم رسیده باشند حتما از آنها در لیگ برتر استفاده خواهیم کرد.البته حساسیت و شرایطی که لیگ ما دارد ممکن است کشور های دیگر آسیایی این حساسیت ها را نداشته باشند اما داور جوان ۲۵ سالی که توانایی داشته باشد ما در هر رده ای از آنها استفاده می کنیم.

**برای داوران لیگ ۱۱ برنامه ویژه ای دارید؟

ما برای اولین بار کلاس ۶ روزه را برای داوران نخبه کشور که ۷۵ نفر هستند در کرج در نظر گرفتیم که همه امکانات برای برگزاری کلاس روحی، روانی و جسمی وجود دارد و در این شش روز برنامه های خوبی را برای داوران داریم تا به آمادگی لازم برسند و در لیگ یازدهم، بتوانند کمترین اشتباهات را داشته و هم تیم ها و هم سازمان لیگ و کمیته داوران با موفقیت لیگ را به پایان برسانیم.

**چهره جدید داوری در لیگ یازهم خواهیم داشت؟

یقینا داورانی جوان را در لیگ یازدهم معرفی خواهیم کرد.من از همان موقع که آمدم این روند را انجام دادم و چند داور را شناسایی کرده و عملکرد آنها را مورد ارزیابی قرار داده و روی آنها برنامه ریزی کردیم، ۴ داور هم در اوایل حضورم تست کردیم.خوشبختانه در فرصت هایی که به این داوران دادیم موفق بودند و سعی داریم این ۴ داور را بیشتر به داخل زمین بفرستیم که در صورت موفق بودن به آنها بیشتر میدان می دهیم.

البته ما در فصل دهم نیز ۴ یا ۵ داور که تا کنون سابقه لیگ برتری نداشتند به جمع داوران لیگ افزودیم اما در لیگ سال جاری داورانی که در این سالها کارنامه موفقی نداشتند از لیگ حذف و به رده های پایین تر تنزل پیدا می کنند.ما تحت تاثیر اسم ها قرار نمی گیریم و این طور نیست که داوری سالها در لیگ برتر حضور دارد حتما امسال هم از او استفاده میکنیم، داوری که اشتباهات مکرر و تاثیر گذار داشته است در لیگ برتر قضاوت نخواهد کرد، با کسی تعارف نداریم و با کسی هم دشمن نیستیم.

قانون فیفا می گوید هر کسی خوب کار کند تشویق می شود و هر کسی اشتباه داشته باشد ارشاد می کنیم اگر شد که هیچ و اگر نشد می گوییم آقا شما جایگاهی در اینجا نداری و جای شما یک طبقه پایین تر و لیگ یک و دو است.

**نظرتان در خصوص حضور نایب ریس فدرسیون در راس کمیته داوران چیست، آیا بهتر نیست یک نفر از جامعه داوری در این جایگاه باشد؟

این جزء مقررات فیفا است و تاکید دارد و می گوید که تمام فدراسیون های عضو ملزم هستند رییس کمیته داوران را یکی از اعضای عضو هیات رییسه انتخاب کنند و آن علتی دارد که فنی نیست .رییس کمیته داوران مقام توسعه داوری نیست، کسی است که باید از جایگاه رفیع خود استفاده کند و امکانات را در اختیار جامعه داوری قرار دهد.

اگر کمیته درخواستی از فدراسیون داشته باشد طبیعتا کسی که عضو هیات ریسه هست می تواند زودتر و بهتر خواسته ها را برآورده کند ولی اگر نباشد با توجه به مشکلاتی که فدراسیون های مختلف مخصوصا فدراسیون ما از نظر منایع مالی دارد خیلی از پیشنهاد ها و درخواست ها را به بعد موکول می کند و بسیاری از درخواست ها اگر در زمان خود انجام و تامین نشود آن اثر گذاری و بازده را نخواهد داشت.

ما الان نیاز داریم این کلاس برگزار شود اگر نشود این لطمه ای است به سیستم داوری ما.خوشحالیم که تاج آمده و ما می توانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم البته این مهم و حضور افراد متخصص از جامعه داوری می تواند شرایط بهتری را رقم بزند.بله انتخاب یک داور با تجربه و از جامعه داوری می تواند بهتر باشد اما مقررات این است و برای حضور یک پیشکسوت داوری باید مجمع تشکیل شود و آن شخص از طریق مجمع در هیات رییسه انتخاب شود.

**بهترین داور لیگ دهم از نظر شما چه کسی است؟

نفر خاصی را نمی گویم ۳ یا ۴ داور هستند که اکثر بازی های بزرگ را قضاوت کردند، آقایان ترکی، ، فغانی ، مظفری زاده، حق وردی ، قهرمانی بودند که به ترتیب بازی های زیادی را قضاوت کردند و شایسته نیست اسم یکی را بیاوریم.

اشتباهات داوری تا چه حد تاثیر گذار بود؟

بله۵ یا ۶ مورد اشتباهاتی داشتیم که با تصمیمات غلط نتیجه بازی رقم خورده اما این اشتباهات خارج از استاندارد نبوده است.بهترین داوران ما هم گاها اشتباهاتی را داشتند اما این طبیعی است و در سطح دنیا هم وجود دارد، وظیفه خود را در حد استاندارد انجام داده اند، صحبت های من در خصوص دور برگشت مسابقات است که داوران ما اشتباهات خارج از استاندارد نداشتند.در ۱۳۰ مسابقه تا ۱۰ اشتباه خارج از استاندارد نیست البته ما تلاش میکنیم در لیگ یازدهم این اشتباهات را به حد اقل ممکن کاهش دهیم تا سرمایه گذاران باشگاه ها متضرر نشوند.

**رویکرد فدراسیون در جبهه گیری ها و اعتراض مکرر به داوری در فصل جدید چطور خواهد بود؟

در مورد چیزی که اتفاق نیفتاده اظهار نظر نمی کنم.ما هیچگاه از داورانمان حمایت غلط نمی کنیم هر گاه داورانمان اشتباه تاثیر گذار داشته باشند خودمان با آنها برخورد می کنیم ولی اینطور نیست که بگذاریم تیم ها و بازیکن و مربی هر طور بخواهند اعتراض داشته باشند آنها باید برابر قانون عمل کنند و قانون اجازه نمی دهد داوران را مورد تمسخر و اهانت قرار دهند یا اعتراض داشته باشند و برابر اساسنامه کمیته انضباطی با آنها برخورد می شود.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

وداع يک داور درهفته‌هاي ابتدايي ليگ يازدهم سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ 13:14

 

نايب رئيس کميته داوران فدراسيون فوتبال از وداع خداداد افشاريان با داوري در هفته‌هاي آغازين يازدهمين دوره مسابقات فوتبال ليگ برتر باشگاه‌هاي کشور خبر داد.


    حسین عسگری گفت: خداداد افشاریان در حال حاضر 46 سال سن دارد و براساس قوانین فدراسیون بین المللی فوتبال دیگر حتی نمی تواند در مسابقات داخلی هم قضاوت کند.

 

وی افزود: با توجه به این موضوع و به پاس زحماتی که آقای افشاریان برای داوری فوتبال ایران کشیده است در هفته‌های آغازین لیگ برتر قضاوت یک یا دو بازی را به این داور واگذار می کنیم و ایشان بدین ترتیب از داوری خداحافظی خواهد کرد.

خداداد افشاریان یکی از باتجربه ترین داوران فوتبال ایران است که سال‌ها در سطح اول فوتبال کشورمان قضاوت کرده است. این داور 46 ساله دارای درجه بین المللی است و براساس اعلام حسین عسگری در پایان دوره قضاوت خود به عنوان ناظر و مدرس داوری به فوتبال کشور خدمت خواهد کرد.
 

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image

حسین عسگری در گفتگو با سایت رسمی فدراسیون در خصوص آماده سازی داوران در یک دوره 6 روزه به میزبانی کردان خبر داد.

 به گزارش سایت رسمی فدراسیون، عسگری در این باره گفت: از 24 تا 30 تیر همه داوران و کمک داوران لیگ برتری در کردان کرج حضور خواهند داشت و کلاس توجیهی داوران به مدت 6 روز برگزار می شود.برای اولین بار کلاس آماده سازی داوران به مدت 6 روز برگزار می شود که تمامی موارد آموزشی به داوران گوشزد می شود.

وی درباره نحوه برگزاری این کلاس گفت: در این کلاس نکات آموزشی جدید به داوران ارائه می شود. ضمن اینکه برای اولین بار یک متخصص آمادگی جسمانی و دکتر متخصص روانشناس نکات تئوری و عملی آمادگی جسمانی و نحوه تمرینات بدنسازی و همچنین مباحث روانی، روحی و نحوه تصمیم گیری درست در لحظات حساس را به داوران آموزش خواهند داد.

وی افزود: معتقدم این دوره ،یکی از بهترین دوره های توجیهی خوبی خواهد بود چرا که داوران را در شرایط ویژه ای قرار خواهیم داد و نتیجه این دوره بسیار عالی را در مسابقات لیگ برتر خواهید دید.در واقع تفاوت محسوس این دوره را با دوره های دیگر می توان احساس کرد.

عسگری در پایان گفت: در این کلاس سعی می کنیم اشتباهات تاثیرگذار داوران را مرور کرده و علل آن را بازگو کنیم تا در فصل آینده شاهد تکرار این اشتباهات تاثیرگذار نباشیم. ضمن اینکه  از عزیزاله محمدی به دلیل در اختیار گذاشتن امکانات ویژه برای برگزاری این دوره و دکتر هاشمیان به دلیل در اختیار گذاشتن پزشکان متخصص در این دوره تشکر می کنم.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

قضاوت داوران ايراني در نيمه نهايي AFC CUP 2011 سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ 13:2

image

كنفدراسيون فوتبال آسيا با ارسال نامه اي به دبير كل فدراسيون فوتبال از قضاوت داوران ايراني در رقابتهاي AFC CUP 2011 خبر داد .

به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال ، داوران اين ديدار كه بين الوحدت اردن يا دوهوك عراق در مقابل چونبوري تايلند يا نسف ازبكستان در مرحله برگشت ديدار نيمه نهايي اول AFC CUP 2011 در تاريخ 26 مهر در امان اردن يا دوهوك عراق برگزار مي شود به شرح زير است :

ناظر بازي : رمضان ماذن از لبنان

ناظر داوري : سانكار كوماليسواران از هند

داور : محسن تركي از ايران

كمك داور اول :رضا سخندان از ايران

كمك داور دوم :مرتضي كريمي از ايران

داور چهارم : اكبر بخشي زاده از ايران

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

رقابتهاي مقدماني قهرماني نوجوانان آسيا 2012 سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ 13:2

image

سعيد علي نژاديان ،كمك داور و محمد رضا شريف مسئول پزشكي

كنفدراسيون فوتبال آسيا با ارسال نامه اي به دبير كل فدراسيون فوتبال از قضاوت سعيد علي نژاديان و انتخاب دكتر محمد رضا شريف به عنوان مسئول پزشكي  در گروه C رقابتهاي مقدماتي نوجوانان آسيا 2012 خبر داد.

به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال ،رقابتهاي اين گروه از تاريخ 21 تا 29 شهريور در كارشي ازبكستان برگزار مي شود.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image 

کمیته داوران از برگزاری دوره های مختلف توجیهی داوری طی دوماه آینده خبر داد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون؛

کلاس توجیهی لیگ برتر فوتسال آقایان از چهارم الی هشتم مرداد ماه به میزبانی آکادمی ملی فوتبال با حضور 60 شرکت کننده برگزار می شود.

همچنین کلاس توجیهی لیگ برتر فوتبال بانوان نهم و دهم مرداد ماه در آکادمی ملی فوتبال با حضور 45 شرکت کننده برگزار می شود.

گفتنی است، کلاس توجیهی لیگ برترفوتبال آقایان از بیست و چهارم تا سی ام تیرماه  در کردان کرج  با حضور 80 شرکت کننده برگزار می شود.

لازم به ذکر است، کلاس توجیهی لیگ برتر فوتبال ساحلی بانوان و آقایان در هفدهم و هجدهم شهریور ماه  با حضور 40 شرکت کننده برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است، کلاس کرسی فیفا برای دواران زیر 35 سال در رشته فوتسال نیز از 12 تا 19 شهر یور ماه با حضو 35 شرکت کننده در آکادمی ملی فوتبال برگزار می شود.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image

کمیته فوتبال ساحلی از برگزاری یک دوره کلاس داوری فوتبال ساحلی برای بانوان خبر داد.

 به گزارش سایت رسمی فدراسیون، کمیته فوتبال ساحلی از برگزاری یک دوره کلاس داوری از هفدهم تا هجدهم شهریور ماه  خبر داد.در این دوره آخرین قوانین و مقررات مربوط به داوری فوتبال ساحلی به شرکت کنندگان آموزش داده می شود و در پایان از داوران طبق مطالب ارائه شده در کلاس آزمون گرفته  می شود.

گفتنی است، داورانی درمسابقات قضاوت می کنند که تست های دوره فوق را با موفقیت پشت سر بگذارند.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image

اسامی داوران قضاوت کننده در رقابتهای لیگ برتر فوتبال ساحالی از سوی کمیته داوران اعلام شد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون،

جمعه 24/4/90-ساعت 18:00

فردوسی مشهد-استیل آذین سمنان

علی شریفات-محمد پناهی-حسین بهزادی-مرتضی رهگشا

ملوان بندر گز-آسیا ویژن تهران

علی جاودان صالح-منصور کایکاری-حسن بهزادی-حمید مقدم

شهرداری تبریز-فائز کاران خزر

رامین حقیقی زاده-سیامک سمولر-قابل امدادی-آرش زارعی

یگانه امواج هرمزگان-شهید جهان نژادیان آبادان

صالح خطیر نامنی-حسین ربیحاوی-محمد شریفی-علی اکبر زارعی مقدم

دریانوردان بوشهر-شهدای چلیچه چهار محال و بختیاری

 فرشید حقیقت جو-مهدی خیاطی-جواد محمدی-جمشید حقیقت جو

گلسا پوش یزد-استقلال مبارکه اصفهان

علی اصغر یعقوبی-بهزاد جلوه نسب-محمد اسحاقیان-حسین نوروزی

عمران سازان اصفهان-ندسا شیراز

شاهرخ میردار جعفری-حسین کریمی-مهدی حیدری-محمد حاجیلو

 

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

اعلام اسامی داوران قضاوت کننده در مسابقات لیگ دسته یک فوتسال

image

اسامی داوران قضاوت کننده در رقابتهای مجتمع دسته یک فوتسال بانوان از سوی کمیته داوران اعلام شد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون، مسابقات مجتمع لیگ دسته یک فوتسال به میزبانی ایلام در حالی برگزار می شود که نسیم نیری،لیلا ویسی،زهرا اطمینان،سمیرا بیگدلی،سپیده سنجری،مرضیه پناهی به عنوان داور و فاطمه بوداغی به عنوان ناظر قضاوت می کنند.

همچنین در گیلان نیز مرجان موحدی،آیدین عامری،صغری محمدی،ناهید زمانی،مرضیه حجازی،اکرم مرادی به عنوان داور و فرانک شهبازی به عنوان ناظر قضاوت می کنند.

 

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

رییس دپارتمان داوری فوتبال با اعلام خبر برگزاری یک اردوی شش روزه برای آموزش داوران لیگ برتر گفت: کمیته داوران آمادگی دارد به مربیان و بازیکنان لیگ برتر قوانین داوری را آموزش دهد.
حسین عسگری با بیان این که کمیته داوران در طول تعطیلات لیگ برتر، چهار کلاس آموزشی برای داوران رده‌های مختلف برگزار کرده است، ‌اظهار کرد: از ۲۴ تا ۳۰ تیر، یک اردوی شش روزه در چهار باغ کرج برگزار می‌شود که برای شرکت در آن اردو از تمام داوران نخبه کشور که در لیگ برتر قضاوت کرده‌اند دعوت کرده‌ایم.

وی همچنین با اشاره به این که اردوی شش روزه آموزش داوری حالت کلاس ندارد، افزود: برای این اردو از متخصص تغذیه، بدنسازی حرفه‌ای و روانشناسی ورزشی استفاده می‌کنیم و خودمان هم مسایل فنی داوری را به داوران آموزش می‌دهیم.

عسگری همچنین گفت که در طول تعطیلی لیگ برتر چندین کلاس توجیهی مسایل داوری به درخواست استان‌های مختلف کشور در آن استان‌ها برگزار شده است.
نایب رییس کمیته داوران در ادامه با بیان این که تا آخر تیر تکلیف چهار عضو اصلی دیگر کمیته داوران مشخص می‌شود، خاطر نشان کرد: در فصل آینده نیز مانند قبل به وظایفمان عمل می‌کنیم و در چارچوب و روال قانونی که در دنیا وجود دارد کار می‌کنیم. اجازه نمی‌دهیم کسی به داور به دلیل اشتباهش توهین کند یا او را مورد تمسخر قرار دهد و در صورت بروز چنین مساله‌ای آن‌ها را به کمیته انضباطی ارجاع می‌دهیم.
وی در ادامه و در پاسخ به این سوال که کمیته داوران برای آموزش قوانین داوری به مربیان و بازیکنان لیگ برتر چه اقدامی کرده است، تصریح کرد: ما کاملا آماده این کار هستیم، ولی باشگاه ها خودشان باید پیش قدم این کار شوند. البته سازمان لیگ بر اساس قوانین فیفا نمی‌تواند باشگاه‌ها را مجبور به آموزش داوری به اعضایش کند، ولی این سازمان پیشنهاد این کار را به باشگاه‌ها داده است.
عسگری خاطر نشان کرد: آموزش داوری، بخشی از آموزش فوتبال است و مربیان که در کلاس‌های A,B,C فوتبال شرکت می کنند، باید با قوانین داوری هم آشنا شوند. کمیته داوران هم می‌تواند امکانات لازم را برای این کار در اختیار باشگاه‌ها قرار دهد.
رییس دپارتمان داوری فوتبال در ادامه با بیان این که سه تا چهار سال زمان نیاز است تا چند داور خوب تربیت شوند، گفت: در فصل گذشته چهار داور جدید را تست کردیم و چند قضاوت به عهده آن‌ها گذاشتیم که عملکردشان قابل قبول بود، ولی امسال داور جدیدی نسبت به فصل قبل نخواهیم داشت.
عسگری همچنین با هشدار به داورانی که اشتباه‌های مکرر داشته باشند، اظهار کرد: داورانی که اشتباه‌های تاثیرگذار زیادی داشته باشند، تا مدتی که از حد استاندارد فراتر برود، تحت هر نام و جایگاهی هم که باشند برای تنبیه به لیگ‌های دسته پایین‌تر فرستاده می‌شوند.
وی ادامه داد: حدود هشت داور که در نیم فصل اول فصل گذشته، در کلاس‌های داوری لیگ برتر شرکت کرده بودند، ولی در آزمون‌های آمادگی جسمانی پذیرفته نشدند، امسال دیگر در کلاس داوری برتر دعوت نشده‌اند.
وی در پایان با بیان این که اوایل ماه آینده برای شرکت در جلسه کمیته داوران AFC به مالزی سفر می‌کند از سفرش به عربستان در ۳۱ تیر برای نظارت بازی تیم‌های ملی عربستان و هنگ کنگ در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل خبر داد.
نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

 
کمیته داوران فدراسیون فوتبال کشور اسامی داوران مرحله پایانی مسابقات فوتبال امیدهای کشور را که از تاریخ ۱۹/۴/۹۰ الی ۲۶/۴/۹۰ به مدت ۸ روز و با حضور ۱۴ تیم در دو گروه ۷ تیمی برگزار می گردد را به شرح زیر اعلام نمود :
 
گروه ۱ : میزبان شهر مسجد سلیمان ( استان خوزستان )
 
داوران :
عقیل جهانبازی و آرمان باغبانی از استان چهارمحال بختیاری
خیراله باقری ، محمد شجاعی و ناصر ارجمند از استان کهکیلویه و بویر احمد
فرید فرشاد ، سعید قربانی زاده از استان فارس
علی ابراهیمی و حسین مرادی از استان بوشهر
ناظر داوری : نوذر رودنیل از استان کهکیلویه و بویر احمد
 
گروه دوم : میزبان شهر یاسوج ( استان کهکیلویه و بویر احمد )

داوران :
امید رحمتی و امیر سهرابی از استان اصفهان
نورمحمد محمدی و محمد هاشمی نسب از استان فارس
سید رضا مهدوی و مهدی پرورش از استان کرمان
محمد حسین زاهدی فرد و یوسف اطمینان از استان بوشهر
ناظر داوری : محمد رضا اسحاقیان از استان اصفهان

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

رقابتهاي مقدماتي قهرماني نوجوانان آسيا 2012

image

 كنفدراسيون فوتبال آسيا با ارسال نامه اي به فدراسيون فوتبال از قضاوت ناظرين، داوران و مسئولين  ايراني در رقابتهاي مقدماتي قهرماني نوجوانان آسيا خبر داد.

به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال،در گروه F اين مسابقات ، حسين عسكري به عنوان ناظر داوري حضور خواهد داشت.رقابتهاي اين گروه از تاريخ 21 تا 31 شهريور 90 در وين تيان پايتخت لائوس برگزار خواهد شد.

در گروه D مسابقات يداله جهانبازي به عنوان يكي از داورهاي اين گروه قضاوت خواهد كرد. رقابتهاي اين گروه از تاريخ 21 تا 29 شهريور 90 در كاتماندو پايتخت نپال برگزار خواهد شد.

 همچنين در گروه E مسابقات مسعود مرادي به عنوان ناظر داوري حضور خواهد داشت .رقابتهاي اين گروه از تاريخ 17 تا 27 شهريور 90 در پيونگ يانگ پايتخت كره شمالي برگزار خواهد شد.

 در گروه B مسابقات نيز پرهان خانلري به عنوان مسئول پزشكي و اسماعيل صفيري به عنوان ناظر داوري حضور خواهند داشت. رقابتهاي اين گروه از تاريخ 21 تا 31 شهريور 90 در كويت برگزار خواهد شد.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

کميته داوران کنفدراسيون فوتبال آسيا مسعود مرادي را براي نظارت داوري مسابقات فوتبال انتخابي قهرماني نوجوانان آسيا در کره شمالي انتخاب کرد.


  تیم‌های حاضر در گروه E مسابقات فوتبال انتخابی قهرمانی نوجوانان آسیا از 5 تا 18 سپتامبر 2011 (14 تا 27 شهریورماه 1390) دیدارهای خود را برای حضور در مرحله نهایی این رقابت‌ها آغاز خواهند کرد.

نظارت داوری دیدارهای این گروه از سوی کمیته داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا به مسعود مرادی، ناظر داوری کشورمان واگذار شده که چندی است در این سمت با AFC همکاری می کند.

در گروه E مسابقات فوتبال انتخابی قهرمانی نوجوانان آسیا علاوه بر کره شمالی (میزبان)، تیم‌های مالزی، ماکائو، چین، تیمور شرقی و سنگاپور نیز حضور دارند.
 

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

 

کلاس توجیهی داوران لیگ برتر فوتبال کشور برای قضاوت مسابقات جام یازدهم با حضور ۷۵ نفر از داوران ممتاز و برجسته کشور (حدود ۳۲ داور و ۴۳ کمک داور ) قرار است به مدت یک هفته از تاریخ ۲۴/۴/۹۰ در چهار باغ کرج برگزار شود.

به گزارش سایت داوران ایران، اسامی داورانی که برای شرکت در این دوره توسط کمیته داوران انتخاب شده اند به تفکیک ( داور و کمک داور و استان های آنها ) به شرح زیر می باشد:

داوران:

احمد صالحی و جمشید محمدی ( اصفهان )

بابک وسیله بر، محمد ملکی و محمدرضا اکبریان ( البرز )

شاهین حاج بابایی ، رسول رهبر فام و منصور نوری ( آذربایجان شرقی )

اسماعیل آمری ( بوشهر )

علیرضا فغانی ، سعید مظفری زاده ، محمود رفیعی ، تورج حق وردی ، سید مهدی سید علی ، غلامرضا جباری ، فرشید افشار ، رضا کرمانشاهی و امیر حسین فتاحی ( تهران )

هدایت ممبینی و البرز حاجی پور ( خوزستان )

رحیم مهرپیشه و قاسم واحدی ( فارس )

یداله جهانبازی ( چهارمحال و بختیاری )

محسن ترکی و محسن قهرمانی ( خراسان رضوی )

محمد حسین اسدی ( گلستان )

جمشید دانش مهر ( کرمانشاه )

سعید بخشی زاده ( گیلان )

خداداد افشاریان ( کهگیلویه و بویراحمد )

ایرج ساعدی ( کردستان )

سید حسین زرگر ( سمنان )

اشکان خورشیدی ( مازندران )

کمک داوران:

حسین سنجری و سعید قاسمی ( اصفهان )

محمدرضا ابوالفضلی ، مرتضی کریمی ، رسول فروغی ، داوود رفعتی ، بابک داوری ، محمدرضا منصوری ، حمید نظری ، حسین طالقانی ، علیرضا ایلدروم ، مهدی عالیقدر و علی میرزابیگی ( تهران )

حسین خانبان ( البرز )

رحیم شاهین ( آذربایجان شرقی )

صادق نوری و تورج عیوض محمدی ( زنجان )

بهرام حسین نقوی ( گلستان )

مصطفی فراهانی و مهدی الوندی ( همدان )

بهرام کیانی ( مازندران )

حمید غمزه و سخاوت سلیمان نژاد ( گیلان )

آرمان اسعدی ( کردستان )

علیرضا کهوری ( کرمان )

غلامرضا آموزگار ( کهگیلویه و بویر احمد )

مجید صیدگر ویشگاهی و محبت علی رضایی تبار ( قزوین )

علی موغلی ، محمدرضا امینی و محمدرضا غنو ( فارس )

سجاد طوری و بهروز برون ( خوزستان )

سعید زارع و مجید شمس ( چهار محال و بختیاری )

حسن کامرانی فر، رضا سخندان ، محسن فریمانی و مسعود فرح نیا ( خراسان رضوی )

حسن یوسفی و علیرضا کناری ( هرمزگان )

سعید علی نژادیان و عباس انتظاری ( یزد )

در این دوره توجیهی ضمن مرور قوانین داوری، قضاوت داوران در فصل گذشته مسابقات لیگ برتر و نکات آموزشی آن مورد آنالیز و تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت. گفتنی است تست داوران لیگ برتر در مجموعه ورزشی انقلاب کرج برگزار خواهد شد. همچنین قرار است درحاشیه این کلاس توجیهی از داوران برتر فصل گذشته و همچنین تعدادی از پیشکسوتان داوری تقدیر شود.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image

کمیته داوران فدارسیون اسامی داوران هفته دوم لیگ برتر فوتبال ساحلی را اعلام کرد.

 یکشنبه 19/4/90

شرکت نفت فلات قاره – فردوسی مشهد

حسن کیومرثی – جهانگشت محمدیان – امین تیموری – علی درویش پور

استیل آذین سمنان – لسمان مروارید خزر

صالح خطیر نامنی – محمد پناهی – نوروز آرفی – ایوب غزل

فائزکاران خزر – ملوان بندرگز

ابراهیم اکبرپور – محمدنبی مهدکیوانی – رسول پرسه  رضا ابراهیمی

شهرداری چلیچه چهارمحال – یگانه امواج هرمزگان

شاهرخ میردار جعفری – مرتضی رهگشا – آیت صادقی – رشید پردل

شهید جهان نژاد آبادان – گلسا پوش یزد

فرشید حقیقت جو – علیرضا عبدی – جمشید حقیقت جو – امیر فالحی

ندسا شیراز – دریانوردان بوشهر

رضا عبدی – حسن ربیحاوی – محمدرضا سهیلی فر – پیمان زارعی مقدم

استقلال مبارکه اصفهان – عمران سازان اصفهان

علی تشریفات – الیاس حسنی – علی اکبر زارعی مقدم – محمد شریفی

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image

اسامی داوران قضاوت کننده در هفته پایانی رقابتهای لیگ برتر فوتسال بانوان از سوی کمیته داوران اعلام شد.

 به گزارش سایت رسمی فدراسیون،

جمعه17/4/90-هفته سیزدهم-ساعت 11:00

صنعت نفت آبادان-حجاب قزوین-17 شهریور-آبادان

مریم اسماعیلی-زهرا اطمینان-دیانا عبداله زاده-اکرم مرادی-ناظر:صغری سهرابیان

فرهنگ ایثار ایرانیان-فدک یاسوج-زیتون-تهران

مهدیه رشیدی رنجبر-پرستو عرفانی-سحر احمدی-نسیم پیله ور-ناظر:فاطمه بوداغی

اوج نصر فارس-ملی حفاری اهواز-22 بهمن-شیراز

مرجان موحدی-آیدین عامری-کفایت پورغلامی-کلثوم صالحی-ناظر:رقیه حضرتی

 

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image

اسامی داوران قضاوت کننده در هفته پایانی رقابتهای لیگ برتر فوتسال بانوان از سوی کمیته داوران اعلام شد.

 به گزارش سایت رسمی فدراسیون،

جمعه17/4/90-هفته سیزدهم-ساعت 11:00

صنعت نفت آبادان-حجاب قزوین-17 شهریور-آبادان

مریم اسماعیلی-زهرا اطمینان-دیانا عبداله زاده-اکرم مرادی-ناظر:صغری سهرابیان

فرهنگ ایثار ایرانیان-فدک یاسوج-زیتون-تهران

مهدیه رشیدی رنجبر-پرستو عرفانی-سحر احمدی-نسیم پیله ور-ناظر:فاطمه بوداغی

اوج نصر فارس-ملی حفاری اهواز-22 بهمن-شیراز

مرجان موحدی-آیدین عامری-کفایت پورغلامی-کلثوم صالحی-ناظر:رقیه حضرتی

 

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

به گزارش سایت داوران ابوطالب طاهریان مسئول کمیته داوران فوتسال فدراسیون از حضور ۴۸ داور در کلاس توجیهیی لیگ برتر فوتسال کشور خبر داد.

اسامی داوران دعوت شده به کلاس توجیهیی لیگ برتر فوتسال:

علیرضا سهرابی ، وحید عرض پیما ، محمود نصیرلو ، علی پور افشار ، علیرضا رجبی ، حسین شاهمرادی ، محسن زواره ای ، احمد نقی زاده ، محمد غفاری نژاد ، جواد غلام زاده ، مجید فراهانی ، علیرضا رمضانی ، عباس دهقان پور ، عبدالحمید باقری ، علیرضا یگانه ، حسین امیری ، علیرضا فولادی ، پژمان رضایی ، رضا فلاح زاده ، جم تاج مهجور ، حسین شهر آبادی ، بهمن پور خسروانی ، حسین نوری ، مرتضی شکرانه ، یحیی حسین تالاری ، محمد حیرتی ، انور ابراهیم پور ، فرامرز حسینی نژاد ، امید مصداقی ، مهران جعفری ، حمیدرضا اسدی ، بهلول اسحاقی ، امیرحسین ملکی ، سعید عباسی ، سید صادق موسوی ، قاسمعلی شهسوار ، علی قریشی ، کوروش هاشمی ، آرمان قنبرزاده ، فرهاد حسینیان ، جواد وحیدی فر ، حمیدرضا طیب طاهری ، علیرضا عبدالغنی ، اصغر علی بیگی ، محمدعلی ترحمی ، حمیدرضا رستمی ، ابراهیم مسیبی ، عارف سیاحی

کلاس توجیهی داوران لیگ برتر فوتسال از تاریخ ۴/۵/۹۰لغایت ۶/۵/۹۰در محل آکادمی ملی فوتبال واقع در کمپ تیم های ملی بر گزار خواهد شد.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

از سوي فيفا ، ناظر بين المللي فوتبال کشورمان به عنوان ناظر ديدار رفت تيم هاي ملي فوتبال عربستان و هنگ کنگ انتخاب شد.


  بنابراعلام فیفا، دیدار رفت تیم های فوتبال عربستان وهنگ کنگ درچارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل ، روز شنبه اول مرداد ماه درشهر دمام عربستان برگزار خواهد شد که حسین عسگری به عنوان ناظرداوری این دیدار انتخاب شده است. 

قضاوت این دیدار را "ولادیسلاو" از ازبکستان برعهده خواهد داشت ."گوتام" از هند نیز ناظراین مسابقه خواهد بود. دیدار برگشت تیم های عربستان و هنگ کنگ روز 6 مرداد به میزبانی هنگ کنگ برگزار می شود.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image

قضاوت سخندان در ديدار مكزيك- فرانسه

بعد از قضاوت بازي انگليس- آرژانتين در مرحله يك هشتم نهايي جام جهاني نوجوانان ،سخندان  براي پنجمين بار در ديدار مكزيك و فرانسه در مرحله يك چهارم نهايي اين رقابتها پرچم مي زند.

به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال ، در جدال فرانسه با میزبان مسابقات كه روز دوشنبه برگزار مي شود ، رضا سخندان به عنوان کمک داور دوم حضور خواهد داشت. داور اصلی این دیدارعلی حمد البدواوی از امارات است و حمد المیاهی نیز به عنوان کمک داور اول حضور خواهد داشت. نواف شکراله از بحرین نیز داور چهارم و استیو بنت انگلیسی ناظر داوری است.

 

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

در گذشت داور جوان و آينده دار مازندراني چهارشنبه هشتم تیر ۱۳۹۰ 7:54

image 

داور جوان و آينده دار مازندراني درگذشت

به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال، ميلاد علي نژاد داور جوان و آينده دار اهل جويبار كه به دليل تصادف رانندگي در راه منزل به دانشگاه به كما رفته بود امروز صبح درگذشت

وبلاگ داوری فوتبال اين ضايعه بزرگ و درگذشت اين داور جوان را به جامعه فوتبال ، داوري و خانواده آن محروم تسليت عرض می نماید.

روحش شاد و يادش گرامی باد

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image

عسگری:  اشتباهات تاثیرگذار داوران را برای عدم تکرار در فصل آینده مرور می کنیم

حسین عسگری در گفتگو با سایت رسمی فدراسیون، از مشخص شدن تاریخ برگزاری کلاس توجیهی داوران لیگ برتر خبر داد.

 به گزارش سایت رسمی فدراسیون، عسگری در این باره گفت: از 24 تا 30 تیر همه داوران و کمک داوران لیگ برتری در کردان کرج حضور خواهند داشت و کلاس توجیهی داوران به مدت 6 روز برگزار می شود.

وی درباره نحوه برگزاری این کلاس گفت: در این کلاس نکات آموزشی جدید به داوران ارائه می شود. ضمن اینکه برای اولین بار یک متخصص آمادگی جسمانی و دکتر متخصص روانشناس نکات تئوری و عملی آمادگی جسمانی و نحوه تمرینات بدنسازی و همچنین مباحث روانی، روحی و نحوه تصمیم گیری درست در لحظات حساس را به داوران آموزش خواهند داد.

عسگری در پایان گفت: در این کلاس سعی می کنیم اشتباهات تاثیرگذار داوران را مرور کرده و علل آن را بازگو کنیم تا در فصل آینده شاهد تکرار این اشتباهات تاثیرگذار نباشیم.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image

كنفدراسيون فوتبال آسيا با ارسال نامه اي به دبير كل فدراسيون فوتبال ،از انتخاب سيد صدر الدين موسوي به عنوان ارزياب داوري خبر داد.

به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال ، اين ارزيابي جهت انتخاب محمد عبداله محمد الشيدي داور عماني به عنوان داور نخبه فوتسال آسيا است.

سيد صدر الدين موسوي بايد براي اين ارزيابي در تاريخ  18 تير وارد مسقط شده و فرداي آن روز داور فوق را ارزيابي كرده و مصاحبه اي با اين داور انجام خواهد داد.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image 

اسماعيل صفيري در ليست مدرسين منطقه اي و فيروزه دهقان در ليست مدرسين ملي

كنفدراسيون فوتبال آسيا با ارسال نامه اي به دبير كل فدراسيون فوتبال ،ليست مدرسين منطقه اي و ملي آسيا را اعلام كرد.

به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال ، در اين ليست اسماعيل صفيري در ليست مدرسين داوري منطقه اي و فيروزه دهقان در ليست مدرسين داوري ملي قرار گرفت.

كنفدراسيون فوتبال آسيا توصيه كرد از اين مدرسين به طور موثر براي آموزش و پيشرفت داوران و مدرسين داوري استفاده شود.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image 

اسامی داروان قضاوت کننده در رقابتهای لیگ برتر فوتسال بانوان از سوی کمیته داوران اعلام شد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون ،

10/4/90-جمعه-ساعت 11:00-هفته دوازدهم

داماش گیلان-شهروند ساری-دهگان-رشت

آرزو فدایی-مریم اسماعیلی-صغری محمدی-اکرم مرادی-ناظر:فرشته شجاعی

حجاب قزوین-اوج نصر فارس-شهید بابایی-قزوین

مهدیه رشیدی رنجبر-سمیرا بیگدلی-بنفشه شهیدی-سحر احمدی-ناظر:فرانک شهبازی

منطقه ویژه خلیج فارس-صنعت نفت-فجر-بندرعباس

فاطمه علیپور-پریناز پرهیزگاری-یلدا رئیسی-کفایت پور غلامی-ناظر:صغری سهرابیان

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

يك چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا 2011

image

كنفدراسيون فوتبال آسيا با ارسال نامه اي به فدراسيون فوتبال داوران ديدار رفت الاتحاد عربستان و اف سي سئول كره جنوبي در ليگ قهرمانان آسيا را اعلام كرد.

به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال ، اسامي داوران اين ديدار كه در تاريخ  23 شهريور 90 در جده عربستان برگزار مي شود به شرح زير است :

ناظر بازي :مهد علي تلال از اردن

ناظر داوري : سعد كميل از كويت

داور :عليرضا فغاني از ايران

كمك داور اول : حسن كامراني فر از ايران

كمك داور دوم :محمدرضا ابوالفضلي از ايران

داور چهارم : هدايت ممبيني از ايران

 

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

image 

اسامی داوران قضاوت کننده در دیدار معوقه هفته نهم لیگ برتر فوتسال بانوان از سوی کمیته داوران اعلام شد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون،

سه شنبه 7/4/90-ساعت 11:00

فدک یاسوج-منطقه ویژه شهرداری-یاسوج

مهدیه رشیدی رنجبر-سمیه یدی-کفایت پورغلامی-طاهره حسین خانی-ناظر:رقیه پرتوی

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

بازيهاي مقدماتي جام جهاني 2014 برزيل

image

فيفا با ارسال نامه اي به فدراسيون فوتبال داوران ديدار ديدار تركمنستان - اندونزي

در چهارچوب مرحله رفت رقابتهاي مقدماتي جام جهاني برزيل را اعلام كرد.

به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال ، اسامي داوران اين ديدار كه در تاريخ  اول مرداد 90 در ورزشگاه المپيك عشق آباد تركمنستان برگزار مي شود به شرح زير است :

ناظر بازي :ماهش بيستا از نپال

ناظر داوري : علي بوسيم از امارات

داور :محسن تركي از ايران

كمك داور اول : حسن كامراني فر از ايران

كمك داور دوم : محمدرضا ابوالفضلي از ايران

داور چهارم : هدايت ممبيني از ايران

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

به گزارش سایت داوران، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال با بیان اینکه جو مطلوبی بر داوری فوتبال کشور حاکم است و دیگر قضاوت داوران جانبدارانه نیست،گفت: با هرگونه تخلف در بحث داوری به شدت برخورد خواهیم کرد.

مهدی تاج ضمن بیان این مطلب افزود : خوشبختانه فضای خوبی بر داوری فوتبال کشور حاکم شده و خود داوران هم اهمیت و حساسیت مسئولیتی که برعهده دارند را درک کرده‌اند و بهتر می دانند که باید قضاوت هایشان بی طرفانه و عاری از هرگونه جانبداری باشد.

تاج ادامه داد : خوشبختانه درهفته های پایانی لیگ با وجود حساسیت بالای مسابقات عملکرد مطلوبی را از داوران شاهد بودیم بطوری که اشتباهات تاثیرگذار کاهش چشمگیری داشت که این امر بیانگر تلاش و جدیت داوران در ارتقاء سطح قضاوت های خود و تحقق پرهیز از هرگونه قضاوت جانبدارانه بود.

وی تصریح کرد: در لیگ آینده نیز همین روند را در سرلوحه کار خواهیم داشت و با داورانی که مرتکب اشتباهات غیر سهوی می شوند به شدت برخورد می کنیم و حتی آنها را با محرومیت های طولانی روبرو خواهیم کرد.

تاج با بیان اینکه کمیته داوران از این پس بصورت شورایی اداره خواهد شد و درتصمیم گیری ها از نظرات داوران مجرب و خبره استفاده خواهیم کرد، اظهار داشت: با تشکیل هیئت رئیسه کمیته داوران با حضور افراد مجرب و چهره های برجسته داوری از این پس در تصمیم گیری ها شورایی عمل خواهیم کرد چرا که اعتقاد داریم با این کار ضریب اشتباهات مان کاهش خواهد یافت.

رئیس کمیته داوران در مورد برنامه های این کمیته برای آماده سازی داوران جهت فصل جدید مسابقات لیگ برترگفت : پس از برگزاری یک دوره کلاس داوری برای داوران کمتر از ۳۵ سال که زیر نظر مدرسان فیفا برگزار شد و می تواند پشتوانه ای برای داوری فوتبال کشور دارد در نظر داریم کلاس توجیهی داوران لیگ را به مدت یک هفته اواخر تیرماه برگزار کنیم تا با آزمون های تئوری و تست های آمادگی جسمانی بهترین و آماده ترین داوران برای فصل جدید مسابقات لیگ انتخاب شوند.

وی در بخش پایانی سخنان خود در مورد مسعود مرادی  و احتمال استفاده از تجربیات این وی در امور اجرایی کمیته داوران یادآور شد: مرادی جزو داوران قوی، به روز و بین المللی فوتبال ماست که نظیر او را در داوری کشور کمتر سراغ داریم و درصدد هستیم در صورت فراهم شدن شرایط قطعا از تجربیات و مشاوره ایشان در اداره کمیته داوران بیشتر استفاده کنیم.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

بازيهاي مقدماتي جام جهاني 2014 برزيل

image

فيفا با ارسال نامه اي به فدراسيون فوتبال اسامي داوران ديدار ديدار اردن در برابر نپال يا تيمور شرقي در چهارچوب مرحله رفت رقابتهاي مقدماتي جام جهاني برزيل را اعلام كرد.به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال ، اسامي داوران اين ديدار كه در تاريخ  اول مرداد 90 در ورزشگاه بين المللي امان برگزار مي شود به شرح زير است :

ناظر بازي :ساليكين ساركاوي از سنگاپور

ناظر داوري : صفر هاني طالب از قطر

داور :يداله جهانبازي از ايران

كمك داور اول : مرتضي كريمي از ايران

كمك داور دوم : سعيد علي نژاديان از ايران

داور چهارم : اكبر بخشي زاده از ايران

 

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

بازيهاي مقدماتي جام جهاني 2014 برزيل

image

فيفا با ارسال نامه اي به فدراسيون فوتبال اسامي داوران ديدار ايران و مالديو در چهارچوب مرحله رفت رقابتهاي مقدماتي جام جهاني برزيل را اعلام كرد.

به گزارش سايت رسمي فدراسيون فوتبال ، اسامي داوران اين ديدار كه در تاريخ  اول مرداد 90 و در ساعت 19:30 در ورزشگاه آزادي تهران برگزار مي شود به شرح زير است :

ناظر بازي :لاي بون تك از سنگاپور

ناظر داوري : عمر ابو لوم از اردن

داور :چايا ماهاپاب از تايلند

كمك داور اول : سوماته سايوايو از تايلند

كمك داور دوم : مانوپ پانساكورن از تايلند

داور چهارم : يوسف المرزوق از كويت

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

کلاس توجيهي يک هفته‌اي داوران و کمک داوران ليگ برتر از 24 تيرماه به مدت يک هفته در کردان کرج برگزار مي شود.


 حسین عسگری نایب رئیس کمیته داوران، این دوره کلاس داوری با حضور حدود 30 داور و 45 کمک داور لیگ برتر از 24 تا 30 تیرماه به مدت یک هفته زیر نظر کمیته داوران فدراسیون فوتبال برگزار خواهد شد.

 

 نایب رئیس کمیته داوران همچنین اظهار داشت: درحاشیه این کلاس توجیهی از داوران برتر فصل گذشته و همچنین تعدادی از پیشکسوتان داوری فوتبال کشور تقدیر خواهد شد.
 
 یازدهمین دوره رقابت های فوتبال لیگ برتر باشگاههای کشور از 11 مردادماه جاری با حضور 18 تیم آغاز خواهد شد.

 وی تاکید کرد: در این دوره توجیهی ضمن مرور قوانین داوری، قضاوت داوران درفصل گذشته مسابقات لیگ برتر و نکات آموزشی آن مورد آنالیز و تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت.
 
 عسگری تصریح کرد: در پایان این دوره، داوران شرکت کننده در تست آمادگی جسمانی شرکت خواهند کرد تا در صورت قبولی مجوز قضاوت در لیگ یازدهم را بدست آورند.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |


به اعضای فیفا

دوره ۱۲۶۲

زوریخ، ۲۲/۲/۱۳۹۰

اصلاحات قوانین بازی ۲۰۱۱/۲۰۱۲

صد و بیست و پنجمین جلسه عمومی برد بین الملل فوتبال، ۵ مارس ۲۰۱۱ در شهر ولز برگزار شد که در این جلسه اصطلاحات قوانین بازی بررسی و دستور العملهای گوناگونی که در زیر آمده است مصوب گردید.

اصطلاحات قوانین بازی و تصمیمات برد بین الملل

۱-    قانون۱-زمین بازی(پیشنهاد فیفا)

الف)مفاد قوانین بازی و رهنمودهایی برای داوران -علائم زمین بازی

متن سابق متن جدید
فقط خطوط مذکور در قانون یک در زمین بازی علامت گذاری می شوند. فقط خطوط مذکور در قانون یک در زمین بازی علامت گذاری می شوند. 

در محلهایی که سطوح مصنوعی استفاده می شود،خطوط دیگر  در صورتی که با رنگ متفاوت نسبت به خط کشی زمین فوتبال بوضوح قابل تشخیص باشند مجاز به استفاده هستند.

ب)دروازه ها

متن سابق متن جدید
موقعیت قرارگیری پایه های دروازه نسبت به خط دروزاه باید مطابق تصاویر باشد.

 

اگر تیرهای عمودی مربع شکل باشند(عکس۱)اضلاع آن باید موازی یا عمود بر خط دروازه باشد.اضلاع افقی نیز باشد موازی یا عمود بر سطح زمین باشد.

اصلاحیه تیرک دورازه عکس1

عکس۱

اگر تیرکهای عمودی بیضی شکل باشند(عکس۲)،قطر بزرگ آن باید عمود بر خط دروازه باشد.قطر بزرگ تیرک افقی نیز باید موازی بر سطح زمین باشد.

اصلاحیه تیرک دورازه عکس2

عکس۲

اگر تیرکهای عمودی مستطیل شکل باشند(عکس ۳)ضلع بزرگتر آن باید عمود بر خط دروازه باشد.ضلع بزرگتر تیر افقی نیز باید عمود بر سطح زمین باشد.

اصلاحیه تیرک دورازه عکس3

عکس۳

۲٫قانون ۲-توپ

تعویض توپ معیوب

متن سابق متن جدید
اگر توپ در جریان مسابقه بترکد یا معیوب شود: 

*بازی متوقف می شود.

*سپس بازی با رها کردن توپ جایگزین از محلی که توپ اصلی معیوب شده بود،مجددا آغاز می گردد.اما اگر بازی درون منطقه دروازه متوقف شده باشد،داور توپ جایگزین را روی خط منطقه دروازه که با خط دروازه موازی است و در نزدیکترین نقطه به محلی که توپ اصلی هنگام توقف بازی در آنجا قرار داشت،رها می کند.

اگر توپ در جریان مسابقه بترکد یا معیوب شود: 

*بازی متوقف می شود.

*سپس بازی با رها کردن توپ جایگزین از محلی که توپ اصلی معیوب شده بود،مجددا آغاز می گردد.اما اگر بازی درون منطقه دروازه متوقف شده باشد،داور توپ جایگزین را روی خط منطقه دروازه که با خط دروازه موازی است و در نزدیکترین نقطه به محلی که توپ اصلی هنگام توقف بازی در آنجا قرار داشت،رها می کند.

اگر توپ در حین ضربه پنالتی یا هنگام ضربات از روی نقطه پنالتی به سمت جلو زده شود و قبل از اینکه به بازیکن یا تیرک دروازه برخورد کند بترکد و یا تغییر شکل دهد:

*ضربه پنالتی تجدید می شود.

۳٫قانون ۳-تعداد بازیکنان(پیشنهاد فیفا)

الف)اصطلاحات ساختاری

متن سابق متن جدید
قانون۳ 

*بازیکنان

*مسابقات رسمی

*سایر مسابقات

*تمامی مسابقات

*دستورالعمل تعویض

*تعویض دروازه بان

*تخلف و تنبیهات

*بازیکنان و جانشینهای اخراج شده

قانون۳ 

*تعداد بازیکنان

*تعداد بازیکنان تعویضی

-مسابقات رسمی

-سایر مسابقات

*دستور العمل تعویض

*تعویض دروازه بان

*تخلفات و تنبیهات

*بازیکنان و جانشین های اخراج شده

ب)اضافه به متن فعلی از تفسیر قوانین بازی و رهنمودهایی برای داوران-افراد اضافی در زمین بازی

متن سابق متن جدید
افراد اضافی در زمین بازی 

عوامل خارجی

یا هر شخصی اعم از بازیکن،ذخیره یا مقام رسمی تیم که به  نام او در لیست اشاره نشده است،همانند بازیکن اخراج شده به عنوان عامل خارجی برخورد می شود.

در صورت ورود مقام رسمی تیم به زمین بازی….

افراد اضافی در زمین بازی 

عوامل خارجی

یا هر شخصی اعم از بازیکن،ذخیره یا مقام رسمی تیم که به نام او در لیست اشاره نشده است،همانند بازیکن اخراج شده به عنوان عامل خارجی برخورد می شود.

مقامات رسمی تیمها

مربی و دیگر مسئولین که اسم آنها در لیست وجود دارد(بااستثناء بازیکنان و تعویضها)بعنوان مقامات رسمی محسوب می شوند.در صورت ورود مقام رسمی تیم به زمین بازی…..

۴٫قانون۴-تجهیزات بازیکنان(پیشنهاد فدراسیون ولز)

تجهیزات اصلی

متن سابق متن جدید
شورت-زیر شورتی های مورد استفاده باید هم رنگ با رنگ اصلی شورت باشند. شورت –زیر شورتی ها و شورتهای استرچ مورد استفاده باید هم رنگ با رنگ اصلی شورت باشند.

۵٫قانون۵داور(پیشنهاد فیفا)

تفسیر قوانین بازی و رهنمودهایی برای داوران-اختیارات و وظایف

متن سابق متن جدید
اگر یک توپ اضافی،اشیاء دیگر و یا حیوانی در جریان مسابقه وارد زمین بازی شود،داور باید فقط در صورت مداخله آن بازی را متوقف کند.بازی با دراپ بال از مکان توپ بازی در هنگام توقف شروع شود.مگر اینکه بازی داخل محوطه دروازه متوقف شده باشد،که در این صورت داور توپ را روی خط منطقه دروازه که خط دروازه موازی است و از نزدیکترین نقطه به موقعیت توپ در هنگام توقف بازی،رها می کند. 

اگر توپ اضافی ،اشیاء دیگر و یا حیوانی در جریان مسابقه و بدون مداخله در آن وارد زمین بازی شود،داور باید در اولین فرصت ممکن آن را دور کند.

دلیل:در متن فعلی قوانین واضح نیست وقتی یک شیع خارجی و  بدون دخالت در بازی وارد می شود،داور چه تصمیمی اتخاذ کند.

وقتی این اصلاحیه صورت پذیرفت،پاراگراف زیر حذف می گردد.

قانون۲-توپ

تفسیر قوانین بازی و رهنمودهایی برای داوران-توپ اضافه در زمین بازی

متن سابق متن جدید
اگر یک توپ اضافی در جریان مسابقه وارد زمین بازی شد،داور باید فقط در صورت مداخله آن بازی را متوقف کند.بازی باید با دراپ بال از مکان توپ بازی در هنگام توقف شروع شود مگر اینکه بازی داخل محوطه دروازه متوقف شده باشد،که در این صورت داور توپ را روی خط منطقه دروازه که با خط دروازه موازی است و از نزدیک ترین نقطه به موقعیت توپ در هنگام توقف بازی،رها می کند. 

اگر یک توپ اضافی در جریان مسابقه و بدون مداخله در آن وارد زمین بازی شود،داور باید در اولین فرصت ممکن آن را دور کند.

۶٫قانون۸-شروع و شروع مجدد بازی(پیشنهاد فیفا)

الف)اصلاحیه ساختاری

متن سابق متن جدید
قانون۸ 

*مقدمات

*ضربه شروع

*روش اجرا

*دراپ بال

*روش اجرا

*تخلفات و تنبیهات

قانون۸ 

*تعریف ضربه شروع

*روش اجرا

-قبل از ضربه شروع در شروع بازی با وقت اضافه

-ضربه شروع

*تخلفات و تنبیهات

*تعریف دراپ بال

*روش اجرا

*تخلفات و تنبیهات

ب)اضافه به متن فعلی

متن سابق متن جدید
دراپ بال 

هرگاه داور،مسابقه ای که در جریان است را بدلیل ذکر نشده در قوانین،موقتا متوقف نماید آن را با دراپ بال آغاز خواهد کرد.

تعریف دراپ بال 

دراپ بال روشی برای شروع مجدد بازی می باشد هرگاه مسابقه ای که در جریان است توسط داور به دلیل ذکر نشده در قوانین،موقتا متوقف شود.

تصمیمات دیگر برد بین المللی:

۱-کمک داوران اضافه

الف)حالت آزمایشی

پیشنهاد انتقال کمک داور اضافه از سمت چپ به راست و امکان حرکت داور به شکل سابق،مشروط به اینکه هر تغییر مشابه به این تا شروع فصل جدید انجام نشود،باید مورد تصویب قرار گیرد.حالت آزمایشی تا نتیجه گیری طرح مجاز به ادامه می باشد،تا وقتی که برد بین الملی تصمیم نهایی را اتخاذ کند.

ب)برد بین المللی متفق القول موافق با اعطای مجوز یوفا برای استفاده از کمک داوران اضافه در تورنمنت یورو۲۰۱۲ می باشد.

۲-تکنولوژی خط دروازه

برد بین المللی موافق با ادامه پروژه تکنولوژی خط دروزاه می باشد.تصمیم نهایی درباره تکنولوژی خط دروزاه در طول جلسه وِیژه برد بین المللی به دنبال گردهمایی نتایج یوفا و یورو۲۰۱۲اتخاذ خواهد شد.

۳-قانون ۴-تجهیزات بازیکنان

الف)تجهیزات دیگر:استفاده رادیویی

برد بین المللی موافق با ارجاء این بخش برای رسیدگی در وظایف در سال ۲۰۱۴می باشد.

ب)تجهیزات دیگر:پوشیدن سربند

برد بین المللی مصمم شد که مواردی مانند سربند و چیزهایی شبیه به آن مناسب تعریف تجهیزات دیگر در قانون ۴ نمی باشند.بنا بر این غیر مجاز می باشند.

۴-قانون۱۲-خطاها و رفتارهای ناشایست

اخزاج متخلفین

برد بین المللی موافق با ارجاءاین بخش برای رسیدگی در وظایف فیفا در سال۲۰۱۴ می باشد.

۵-اسپری محو کننده

برد بین المللی بصورت آزمایشی استفاده از اسپری محو کننده در مسابقات کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی را تصویب کرد.

اجرا

تصمیمات امسال جلسات عمومی سالیانه برد بین المللی پیرو تغییرات قوانین بازی از ابتدای جولای ۲۰۱۱(۱۰/۴/۱۳۹۰)برای کنفدراسیونها و فدراسیون های عضو الزامی می باشد.اما کنفدراسیونها و فدراسیون های عضوی که فصل جاری آنها تا اول جولای تمام نشده است احتمال دارد معرفی تغییرات اتخاذه شده قوانین بازی در مسابقات خود تا شروع فصل جدیدشان به تاخیر بیافتد.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

به گزارش منابع اینترنتی، اتحادیه فوتبال منطقه ای سنت لوییس در کبک چند روز پیش’سارا بنکران’ داور فوتبال را به علت داشتن حجاب از انجام داوری مسابقه فوتبال محروم کرد.
این داور ۱۵ ساله در دو سال گذشته در بخشهایی از مونترال داوری می کرده ، اما چند روز پیش مسئولان اتحادیه با استناد به قوانین فیفا که لباس مذهبی را در میدان فوتبال ممنوع کرده ، به او اطلاع دادند نمی تواند در مسابقه داوری کند.
سارا که از ۱۲ سالگی حجاب را رعایت می کرده به شبکه تلویزیونی سی بی سی کانادا گفت: من همیشه احساس می کردم از حقوق برابر در کانادا برخوردارم؛ نمی دانم چرا این حق را از من می گیرند.
وی افزود: حجاب نشانه عفت و انتخاب من از نحوه ظاهر شدن در انظار است. گمان می کردم آزادی مذهب در این کشور وجود دارد، مشروط برآنکه به کسی آسیب نرسانیم و من به هیچ کسی آسیب نرسانده ام.
مسابقه انتخابی تیم فوتبال زنان ایران نیز چندی پیش به علت داشتن حجاب بجای کلاه،در برابر اردن لغو شد و این تیم شانس حضور در المپیک ۲۰۱۲ لندن را از دست داد.
همچنین سه بازیکن زن اردنی نیز بخاطر حجاب محروم شدند.
این داور فوتبال شکایتی در این زمینه در اتحادیه کبک طرح کرده است. او تاکید دارد قوانین باید با تغییرات جامعه انطباق یابد. فدراسیون کبک به وی توصیه کرده مستقیما به فیفا شکایت کند.
اتحادیه فوتبال منطقه ای سنت لوییس تاکید کرد، براساس قوانین فدارسیون فوتبال کبک عمل می کند. فدارسیون فوتبال کبک در بیانیه ای قانون فیفا را در مورد لباس بازیکنان تایید کرد.
این بیانیه می افزاید، داشتن حجاب در زمین فوتبال نظیر گردنبند، گوشواره و حلقه ممنوع است و ما از قوانین فیفا تبعیت می کنیم مگر آنکه این قوانین عوض شد.
حجاب از مدتها قبل در کانادا یک مسئله جنجالی بوده بطوری که برخی بخشهای فوتبال کانادا از حجاب زنان حمایت می کند.
در فوریه ۲۰۰۷ پنج تیم کانادایی در اعتراض به اخراج یک دختر مسلمان با حجاب، در یک تورنمنت فوتبال در کبک شرکت نکردند.
زنان مسلمان در سایر بخشهای کانادا شامل اونتاریو و بریتیش کلمبیا مجاز به داشتن حجاب هستند.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

در ادامه رقابت های فوتبال جام جهانی نوجوانان که در کشور مکزیک برگزار می شود، فردا و از گروه پنجم دو تیم پاناما و اکوادور در ورزشگاه “کوئره‌تارو” و از ساعت ۱۸ به وقت محلی برابر هم قرار خواهند گرفت.

قضاوت این بازی بر عهده “نواف شکرالله” از بحرین است و در کنار او “حامد المیاهی” و “رضا سخندان” به عنوان کمک داور حضور خواهند داشت.

“علی حمد البدواوی” از امارات نیز داور چهارم خواهد بود. ضمن اینکه “استیو بنت” از انگلیس نیز به ناظر داوری حضور خواهد داشت.

نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |

حضور حسین عسگری در کمیته داوران AFC چهارشنبه یکم تیر ۱۳۹۰ 8:14

image

نایب رئیس کمیته داوران به منظور شرکت در جلسه کمیته داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا صبح امروز تهران را به مقصد کوالالامپور ترک کرد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون، عسگری در جلسات کمیته داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا در مقر AFC شرکت خواهد کرد. این نشست با موضوعات بررسی عملکرد داوران آسیایی در رقابت های جام جهانی ، جام ملتهای آسیا، رقابت های مقدماتی المپیک لندن ، رقابت های جوانان و نوجوانان آسیا و همچنین لیگ قهرمانان آسیا و چگونگی برنامه ریزی برای سال جدید برگزار خواهد شد.

همچنین در این نشست درباره حضور پررنگ تر داوران زن آسیایی در رقابت های جهانی و آسیایی بحث و بررسی لازم انجام خواهد شد.


نوشته شده توسط مجیدشمس  | لینک ثابت |